FAQ

Nevíte si rady s výběrem podlahy? Váháte mezi 2 či více podlahovými materiály? Možná vám následující odpovědi na nejčastější otázky k dané problematice pomohou při rozhodování.

Laminátové podlahy

Z hlediska strukturního lze laminát klasifikovat jako "polymerní vláknový, nebo vrstvený kompozit". Co to znamená? Při výrobě laminátových podlah se používá jak laminování ve smyslu Složení dílce laminátové podlahynapouštění (dekorativního papíru pryskyřicemi), tak i laminování ve smyslu skládání vrstev na sebe.

K pokládce podlah je zapotřebí speciální nářadí a tak je rozumné svěřit pokládku podlahy zkušeným odborníkům. Laminátové podlahy se pokládají zpravidla jako plovoucí, tzn. že se na podlahu nelepí. Mezi jednotlivými lamelami jsou zámkové spoje. Pokud se tyto spoje lepí, tak je položená podlaha později nerozebíratelná. Stále častěji se používají zámky, které se nelepí a jsou rozebíratelné, což umožňuje například výměnu poškozených lamel.

Ačkoliv laminátové podlahy patří k poměrné odolným povrchům, přece jen mají jisté nedostatky. Tím nejzásadnějším je menší odolnost k vlkému prostředí. Nosná vrstva laminátové podlahy je citlivá na vlhkost, která u ní vyvolává objemové změny - bobtnání a opětovné sesychání. Protože u ní, na rozdíl od dřevěné podlahy, není možné při pokládce zatmelit spáry (nelze ji brousit), může se do ní dostat voda právě přes spáry při úklidu a čištění. To ale znamená, že laminátová podlaha se nesmí čistit za mokra! Nejlépe je použít takzvanou „sprejovou" technologii čištění, kdy je čisticí prostředek nastříkán na podlahu ze spreje a následně je setřen mopem. Odolnost proti vodě je možné zlepšit speciálním čistícím prostředkem pro impregnaci spár, který se nanáší po položení podlahy. Používání hadry na podlahu a kyblíku s vodou se saponátem dokáže s laminátovou podlahu pořádně zacvičit.

Jak vybírat laminátovou podlahu

laminátJakou laminátovou podlahu tedy vybrat? Nakoupit co nejlevněji, nebo se spolehnout na renomovanou značku? Není naší snahou, propagovat ten či onen výrobek. Obecně však platí. že se vzrůstající cenou rostou úměrně i užitné vlastnosti zboží. Kvalitnější materiál je většinou odolnější, barevně stálejší a v neposlední řadě ušetří čas při pokládce podlahy díky preciznějšímu zpracování zámkových částí dílce. To v praxi znamená i hladší spáry a lepší vzhled i trvanlivost. Vždy je tedy nutno vybírat s ohledem na požadovanou životnost a předpokládané zatížení.

Dřevěné podlahy

laminátNejvětší výhodou dřevěných parketových podlah je jejich opravitelnost v případě poškození. To ovšem tak úplně neplatí u ostatních druhů dřevěných podlah, kde výměna poškozené části je zpravidla náročnější.

Vhodná pro alergiky a astmatiky, díky své nenáročnosti na údržbu.

Další nezadatelnou předností těchto masivních podlah je schopnost absorbovat a uvolňovat vzdušnou vlhkost, čímž udržují stabilní klima v interiéru a nedochází k elektrostatickým výbojům oproti syntetickým podlahám. Podlahy z masivního dřeva byly vždy v domech a bytech standardním vybavením. Domácí surovina by měla vždy dostat přednost, protože naše lesy jsou dodavatelem hodnotného dřeva.

Dřevo vyvolává pocit tepla, pohody, přirozenosti, jednoduchosti a krásy, nemluvě o tom, že dřevěný materiál působí příjemně a vznešeně. Dřevěné parkety mají dlouhou životnost a jsou vlastně investicí, která se v každém případě vyplatí. Proto bychom se měli při jejich nákupu poradit s odborníky, abychom vybrali takový druh, který by nám vyhovoval po všech stránkách. Dřevěné podlahy se vyrábí v široké škále dřevin, což ji zaručuje výjimečný vzhled. Mají dlouhou životnost a jsou vysoce odolné vůči klimatickým změnám. Uspokojí i nejnáročnější klientelu.


Laminátová podlaha versus dřevěná podlaha

Laminátové a dřevěné podlahy se v současnosti těší oprávněné oblibě. Ať už se rozhodnete pro laminátovou nebo dřevěnou podlahu, s námi neprohloupíte v žádném případě! Přesto je na místě uvést základní klady i nedostatky obou jmenovaných povrchů.

Laminátová podlaha Dřevěná podlaha
+ +
nižší cena přírodní a jedinečný charakter
rychlost pokládky možnost renovace a oprav bez výměny lamel
možnost používat ihned po položení vysoká životnost
dobrá odolnost absorbce vlhkosti (tj možnost použití i ve vlhčím prostředí)
- možnost změny dekoru použitím laků, mořidel, olejů...
oprava pouze výměnou lamel -
citlivost nosné vrstvy na vlhkost vyšší cena
nelze použít do mokrých prostor menší odolnost proti slunečnímu záření
horší zvukové a termoizolační vlastnosti